Czy warto wspierać sprzedaż?

Odwieczne pytanie. Czy warto wspierać sprzedaż? Można powiedzieć, że Klient przyjdzie i kupi to czego potrzebuje. Więc po co? Wystarczy mieć produkt, a reszta i tak w żaden sposób nie jest od nas zależna. To mit. Nie w dzisiejszych czasach. Samo posiadanie produktu nie gwarantuje jego należytej rotacji zwłaszcza w tym przypadku, gdy jest to produkt nowy w placówce handlowej.

Spójrzmy jednak z perspektywy Klienta. Każdy z nas nim jest. Wchodząc do sklepu czynimy to z zamiarem nabycia dóbr, które są nam w danej chwili niezbędne. Nie wyklucza to jednak w żaden sposób chęci zakupienia czegoś, czego nie planowaliśmy. Istotną rolę w takim przypadku odgrywa nasz wzrok. Przecież często kupujemy, po prostu, oczami. Równie często decyduje o tym opakowanie, jego szyk i elegancja. Jest to argument przy dokonywaniu wyboru. Rzecz ważna, ale nie na tyle, by gwarantowała chęć ponownego zakupu.

Istotą jest więc zawarty w opakowaniu produkt. Jeżeli jest satysfakcjonującej jakości, przypadnie nam do gustu, to chętnie kupimy go po raz kolejny i kolejny. W tym momencie ogromnego sensu nabierają kwestie wspierania sprzedaży. Często producenci czy dystrybutorzy wszelkiego rodzaju dóbr posiadają niezbędny zestaw narzędzi, które temu służą. Dlaczego by z nich nie korzystać? Jest to spory oręż w rękach właściciela placówki handlowej, jednak tylko i wyłącznie od jego dobrej woli zależy czy będzie chciał tego oręża użyć. Standardowo składają się na niego ulotki kierowane do Klientów, plakaty informacyjne czy reklamowe roll-upy. Istotną rolę odgrywają też strony internetowe na których można znaleźć ważne z perspektywy planowanych zakupów informacje, czy też portale społecznościowe odgrywające niezwykle istotną rolę przy podejmowaniu dyskusji na konkretne i ważne, z punktu widzenia Konsumenta, tematy. Jeżeli któryś z producentów czy dystrybutorów daje możliwość korzystania z takich narzędzi to znaczy, że ma to głęboki sens.

Odpowiedź jest więc prosta. W dzisiejszych czasach w których każdy z nas za czymś biega, ma milion spraw na głowie i niekoniecznie musi o wszystkim pamiętać ważne jest, by ktoś nam, choćby czasami, o czymś przypomniał, zwrócił naszą uwagę na ważny przy dokonywaniu wyborów aspekt. Rzecz bezcenna. I tutaj dochodzimy do meritum sprawy. Wspieranie sprzedaży to rzecz niesłychanej wagi, rzecz na tyle istotna, że należy ją wręcz stosować. Korzystają na tym wszystkie zainteresowane strony, placówka handlowa, jej dostawca, czy to producent czy dystrybutor, ale przede wszystkim Klient. Jak więc zaniechać takiej możliwości? Jak nie sprostać wymaganiom naszych czasów?